TAVERNAKÜLER'İN 10. SAYISI "DEPREM VE UMUT" TEMASI İLE YAYINDA

Eklenme Tarihi : 06.02.2024
TAVERNAKÜLER'İN 10. SAYISI
Emine Nur UZDİL'den Editör'ün Yazısı
“Çevre ve Sürdürülebilirlik” konularını işlemeyi planladığımız Tavernaküler’in 10. Sayısı, hepimizin hayatını derinden etkileyen deprem felaketi sonrasında 6 Şubat 2024 tarihinde “Deprem ve Umut” teması ile karşınızda.
6 Şubat 2023 tarihi hafızalarımıza binlerce kötü anıyı kazıdı. Ailemizden, arkadaşlarımızdan pek çok insanı bu büyük felakette kaybettik. Yaşadığımız kent tanınmaz hale geldi. Her gün içerisinden geçip gittiğimiz sokaklar artık yok. Bugün depremin üzerinden tam bir sene geçti. Yaşadığımız şehrin yıkılan sokaklarına, tertemiz havasına, deprem öncesinde yaptığımız ve artık hayatımızdan çıkarmak zorunda kaldığımız gündelik rutinlerimize büyük bir özlem duyuyoruz. Geçen bu sürede deprem gerçeği, tüm acımasızlığı ile hayatlarımızın tam ortasına gelip kuruluverdi. Bu gerçekliğe alışmak, alıştığımız halini değiştirmeye çalışmak ve büyük dersler çıkarmak zorundayız. Virane hale gelmiş olan bu kenti yeniden ayağa kaldıracak olan bizleriz. Yaşanan bu kadar acının, bu topraklarda bir daha tekrar etmemesi için çaba sarf etmeliyiz. Tüm bu ihmallerin, plansız kentleşmenin ve bilimsel verilerden bihaber alınan kararların olmadığı yeni bir gelecek inşa etmek zorundayız.

Bu sayımızda büyük Kahramanmaraş depreminin ardından kentteki teknik insanların, şair ve yazarların, sivil toplum örgütleri temsilcilerinin perspektifinden geçirdiğimiz bir yıllık süreci yansıtmaya çalıştık. Başka ülkelerde yaşanan benzer büyüklükteki depremlerin neden farklı sonuçlar doğurduğunu, yer bilimcilerin defalarca uyardığı bu felaketin nasıl göz göre göre yaşandığını,deprem sürecinde alınan hızlı reaksiyonların sebep ve sonuçlarını, deprem sonrası değişen ülke gündemine olan sitemimizi ve daha fazlasını bu sayıda siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Bu ülkenin gençleri olarak daha fazla çalışmalı, daha fazla üretmeli ve korkmadan eleştirebilmeliyiz. Ve en önemlisi, sabah uyandığımızda penceremizin ardında gördüğümüz kenti değiştirebilmek için öncelikle umut etmeliyiz. Umut kaçınılmaz gerçektir çünkü...

“Kimse yoktur umut etmemeyi önleyecek,
Çünkü umut kaçınılmaz gelecektir.
Bütün gümbürtüsüyle
Umut kaçınılmaz gerçektir çünkü
Biri Asya’da biterken sözgelişi, Şili’de öbürkü başlar.” Turgut UYARTAVERNAKÜLER 10. SAYISINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ